עדכונים
איגרת אוגוסט 2014

לכולם - שלום שלום!

 

קשה לסכם חודש זה. לא ברור באילו מילים להתחיל, מה עוד לא נאמר, מי "ניצח" ומי "הפסיד", פרשנויות רבות לצד ראיונות עם אנשים, חיילים וילדים, ואחרי הכל לנסות ולחזור לשגרה.

יש דבר שהייתי רוצה לחדד ולציין: פתאום קמו להם הקיבוצים צמודי הגבול והקיבוצים הרחוקים מהגבול וכרתו שוב ברית קיבוצית, אחים בדם, עזרה וערבות הדדית כמו שכתוב בספרי הקיבוץ.

פתאום הגיעה ההבנה שחלק מחברינו לא סתם יושבים במקום ירוק עם בריכה ובתים יפים וממוזגים, אלא שהם חלק ממלחמה שמתרחשת כבר שנים רבות והמדינה, עקב כך שהם אנשי ארץ ישראל היפה ולא יודעים לבעוט חזק ,לא נותנת להם את היחס הראוי.

אולי זה השתנה והעדיפות הלאומית תעבור, לפחות בחלקה , לאנשי ההתישבות העובדת בפריפריה. זה המקום לציין את פעילותם המרובה והמבורכת של מוסדות התנועה הקיבוצית במהלך המערכה האחרונה.

 

אעבור במעבר חד לענייני התנועה-

 

סמינר אירופאי בבודפשט:

בצל המצב בארץ, המצב באירופה, ההפגנות נגד ישראל וגילויי אנטישמיות לא מעטים, ועל אף שקיבלנו לא מעט פניות לבטל את האירוע, נפגשנו בבודפשט - בירת הונגריה, כ- 350 שומרים ושומרות ממספר מדינות באירופה ורחבי העולם.

חניכים מצרפת, איטליה, בלגיה, שוויץ, אוסטריה, הונגריה, בולגריה, בלרוס ואוקראינה שאליהם הצטרפו קנדים, אמריקאים וקבוצה קטנה של אוסטרלים.

קיימנו סמינר ציונות, הדרכה ומנהיגות. מגוון של פעילויות תוכן, לימוד וחשיבה ערכית. פעילות צופית ואקולוגית, שירה, ריקודים וסיור לימודי בעיר בודפשט בעקבות הההיסטוריה הציוניות והיהודית שבעיר.

כל האירוע באווירה שומרית, מלאה שמחה ,ערכים וחברות!!!

בסמינר כינסנו גם את המזכירים העולמיים והגיעו המזכירים של כל היבשות- 2 מזכירים מאירופה, 2 מזכירים מדרום אמריקה, מזכירה מצפון אמריקה ומזכיר מאוסטרליה. את המזכירות העולמית ליווה בסמינר לירן לוי, שליחנו בברזיל. 

הסמינר קיבל סיוע מהקרן קיימת לישראל, מהסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית, מקרן חבצלת והשומר הצעיר, ובלעדיהם לא היינו יכולים לקיים מגוון כה רחב של פעילות, ומענה של ביטחון ובטיחות ברמה גבוהה מאוד.

ביקרו בסמינר: גוסטי יהושע ברוורמן- ראש המחלקת לפעילות יהודית בתפוצות של הצ"א, רני טריינין- סגן יושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית, אילן מור - שגריר ישראל בהונגריה  ועוד נציגים מקומיים רבים מהונגריה.

מרגש היה ביומו האחרון של הסמינר לראות חברויות כה רבות בין חניכי המדינות השונות .

מגיע זר ברכות לאילן שליחנו בהונגריה ולשכבה הבוגרת של קן בודפשט על העבודה הנפלאה בארגון האירוע. לא נשכח את השליחים מהיבשת האירופית, המדריכים והמלווים הרבים מהארץ, עליהם ניצח עומר חכים ביד רמה!

זה המקום להביע את הערכתי הרבה. אין לי מילים לתאר את גודל האירוע, עומק התוכן, המחשבה על כל תכנית חינוכית, על כל פרט טכני, אירוע שאפשר להיות גאים במטרות שלו ובביצוע המושלם!

 

קבוצת ידיד - צפון אמריקה:

"ידיד" זוהי תוכנית רבת שנים של תנועת השומר הצעיר בצפון אמריקה, תוכנית שמסכמת תקופת הכנה לקראת הכניסה לשכבת ההדרכה. הקבוצה הצטרפה לסמינר ההדרכה בבודפשט והמשיכה משם ל -20 יום בארץ.

למרות שהקבוצה הגיעה לארץ בתקופה לא קלה, כמעט ולא נרשמו ביטולים. התכנית שונתה מספר פעמים והתקיימה לבסוף עם כל השינויים שנדרשו מבחינה בטחונית.

שליחינו בצפון אמריקה עמלו קשה מאוד כדי לשכנע את ההורים לתת יד לקיום הפרויקט... והצליחו בגדול!

במקביל התקיימו שני מחנות הקיץ של צפון אמריקה. הצלחנו להגדיל את מספר החניכים, לקיים פעילות יהודית, חברתית, צופית ואקולוגית, במהלך כמעט חודשיים של מחנה!  בשבועיים האחרונים הצטרפו השליחים החדשים  של טורונטו וניו-יורק. נאחל להם המון הצלחה!

 

מחנות וסמינרים: 

באירופה התקיימו מחנות בכל הקנים. היו מחנות של 10 ימים, ומחנות של 25 ימים!!  רובם ככולם מלאים חניכים, לעיתים מעל המצופה! כל המחנות השנה תוגברו ביטחונית. המצב במדינות השונות לא אפשר לקחת סיכונים ביטחוניים.

לשמחתנו לא היו אירועים חריגים, אך המתח והרחוב האירופאי נתן אותות מאוד לא אוהדים לישראל וליהודים.

בדרום אמריקה קיימנו סמינרי חורף. גם כאן בלטה ההתארגנות הטובה של הקנים, גיוס מבורך של חניכים ומלגות . כמעט כל הצמרת הפוליטית הדרום אמריקאית יצאה ב"הפגזה" קשה נגד ישראל והקהילות מחו על כך בהפגנות ומאמרים.

 

אתר בספרדית:

SI SENIORֱ!!!!! EL ATAR EN ESPANIOL 

התחדשנו החודש בגרסה הספרדית של האתר החדש של השומר הצעיר העולמי, ובכך סיימנו את ה"טרילוגיה": עברית- אנגלית -ספרדית.

אנחנו מאוד מרוצים מהאתר הפשוט שלנו, בו יש מידע, תמונות, רקע כללי ופורטל של התנועה בשלוש שפות. 

הכנסו שוב להתרשם:

תעשו לייק!!

 

עולים:

ידיעה זו תופיע באותיות כחולות!! התברכנו בחודשים האחרונים בכמות לא מבוטלת של עולים מהתנועה העולמית שהגיעו לארץ, טיפין טיפין, מכאן ומשם. טפטופים כאלה תענוג לקבל!!

למען האמת זה תפס אותנו לא לגמרי ערוכים, ואנחנו מנסים ללמוד ולהשתפר בנושא זה.

קליטת קבוצות עולים, כאשר כל אחד הולך לדרכו במקום אחר ובתוכנית אחרת בארץ, דורשת מאיתנו יצירתיות ולמידה.

נקדיש את התקופה הקרובה לקשר עם קהילת הבוגרים ובמיוחד עם קבוצת העולים.

מבחינתי זו ההודעה הכי מרגשת באיגרת זו!!  - WELCOME -ברוכים בהאים - BIENVENIDOS- לעולים החדשים !!

 

שנת צפון:

בחודש הקרוב מגיעים כ- 26 חניכים מאירופה, צפון אמריקה ומקסיקו לשנת הכשרה בארץ. אנחנו נערכים במלוא הקיטור והרצון לקלוט חניכים אלה לשנה הקרובה. התברכנו בקבוצה מאוד מגוונת ממספר מדינות , בתקווה לשנה משמעותית.

חניכים אלה מתחילים את המסלול שלהם בקיבוץ גבעת עוז שנערך לקליטתם.

 

ובסוף , מצרף לאיגרת זו כתבה שהתפרסמה במוסף של ידיעות אחרונות על החינוך הקיבוצי.... תראו בעינכם איזו כתבה שומרית ואיזה תמונה מככבת בשער!

 

בברכת חזק ואמץ,

 

דניטו