עדכונים
איגרת יולי 2014
חברים ושומרים שלום!!
 
איך אפשר לזכור מה היה ביולי?? איך אפשר להתנתק מהמתרחש בארץ ולכתוב על פעילות חינוכית?
בנימה אישית, כתבתי במהלך המלחמה איגרת מיוחדת עם מסר אישי ובה ניסיתי להעביר את תחושותיי כחבר קיבוץ זיקים בעוטף עזה, כישראלי, אך בצורה עמוקה גם כאזרח העולם.
חיילנו הם פנינים ותכשיטים שאין להם מחיר , והמחיר עד היום כבד וכואב מאוד.
וגם המחיר של החפים מפשע בעזה שנתונים תחת משטר טרור הוא מחיר גבוה, עצוב וכואב.
אין ולא יהיה פיתרון אחר מאשר הידברות ובמוקדם או במאוחר להגיע להסדר מדיני...... גם כשחושבים שאין פרטנר, כי כך חשבנו גם על נאסר וסעדאת ועל הממלכה בירדן.....
רוח נקמה ורצח עם, ביטול הדמוקרטיה והסבלנות לדעה של אחר, לא יביאו אותנו למדינה טובה יותר וכמובן לא לתהליך שלום.
גם בתוך התנועה שלנו בעולם, נוצרו סדקים ועלו שאלות מורכבות. האם אפשר לבקר את הממשלה בימים אלה? האם אפשר להזדהות עם עם אחר שחלקים ממנו רוצים להשמיד אותך? האם מותר להפגין בעד סיום המלחמה וקידום תהליך השלום? האם יש ליהודים בתפוצות זכות דיבור? האם אפשר להיות שמאלן ברגעי מלחמה?  נושאים אלה ואחרים עמדו בשיח ובוויכוח בלא מעט קנים וקהילות בעולם.
לי יש את התשובות שלי ואני מזמין את הקנים ואת הבוגרים שלנו לחפש את התשובות שלהם רק בתנאי אחד- להיזכר תמיד תמיד ברוח השומרית (אני מצרף בקובץ נפרד את  תחושות ליבי שכבר שלחתי).
 
בדאגה, ותוך תשומת לב מתמדת למה שקורה בארץ......חניכי התנועה יצאו למחנות בכל מדינות העולם.
 
דרום אמריקה - לאחר התאוששות קלה מהמונדיאל , חניכי ברזיל ברחו לחווה רחוקה מריו דה ז'ניירו לסמינר, הארגנטינאים והאורוגואיים שילבו ידיים, צחקו מהברזילאים וארגנו מחנה חורף עם כמות גדולה מאוד של חניכים ונושא די מעניין, כנ"ל צ'ילה וחברינו במקסיקו. ונצואלה קיימה יום קן מיוחד!
האוסטרלים, רחוקים מבעיות הכדורגל יצאו למחנה חורף, והאירופאים הוסיפו תכנים ופעילויות רבות למחנות  הקיץ שהתקיימו מ-12 עד 25 ימים בחיק הטבע, בבישולים עצמיים או עם טבחים במקום, באוהלים או בביקתות, עם טיולים רגליים בין נחלים ויערות במשך 3-5 ימים , מי ברגל מי ברכב, והכל הכל הכל בלבוש וברוח שומרית !
התנועה בצפון אמריקה התרגשה עם פתיחתם של שני המחנות שלנו ביבשת- שומריה בקנדה וליברטי בארצות הברית וים של חניכים למשך כחודשיים ....
מה אגיד?? גאווה שומרית!!!
מה אגיד?? כבוד של משלחת !!
מה אגיד?? כבוד של מדריכים !!
 
בסמינר ההדרכה האירופי בבודפשט, השתתפו יותר מ-350 חניכים מ-15 מדינות (תמונות מצורפות). בסמינר ביקר רני טריינין , חבר קיבוץ בית ניר, חבר השומר הצעיר ומרצ וסגן יושב ראש הסוכנות היהודית. רני אמר לי שבלי שום ספק מראה של כל כך הרבה חניכים יהודים בפעילות תנועתית יהודית, חברתית , ברוח בריאה וכייפית, נותן אורך רוח ותחושה של גאווה על המפעל הציוני!!
בהחלט גאווה והרגשה של סיפוק שכל המאמץ הענקי כדי לקיים פעילות, במקרה שלנו שומרית, במקרים אחרים של תנועות אחרות, נותן סיפוק אדיר כשחווים את המתרחש
גוסטי יהושע ברוורמן, נציגת הסתדרות הציונית ביקרה גם הסמינר ונפגשה עם חניכים רבים. בנוסף ביקרנו בבית העם. 
מכיוון שאני כותב שורות אלה בזמן הסמינר שמתרחש רובו בחודש אוגוסט- סיכום מפורט יהיה באיגרת הבאה. בינתיים רק כמה מילים ותמונות.... להמתין בסבלנות כי היה משהווווווווווווו....
 
בחודש זה התקיים גם קורס השליחים.
המשלחת הגדולה והמגוונת של השומר הצעיר נתנה את צבעה בקורס השליחים של הסוכנות היהודית.
קורס זה נותן לשליחים היוצאים כלים רבים בתחומים של תוכן וארגון.
במהלך כ-20 יום מנסים להעביר תכנים חינוכיים, להביא מרצים בולטים, לימוד על ארץ יעד, המוסדות הלאומיים, שיח ודיון בנושאים אקטואליים ודיון על תפקידו ומקומו של  השליח בימינו.
צוות מחלקת שליחים של הסוכנות התגייס במלאו כדי להעניק חוויה טובה ככל האפשר לשליחים היוצאים.
הפידבק של המשתתפים היה מאוד חיובי ומעבר ללימוד הצליחו גם להתגבש כמשלחת והכירו שותפים לעבודה במדינות השונות.
השתתפו מטעם השומר הצעיר נציגנו לשליחויות הבאות: לי עוז (ניו יורק) - תמר אלון ויהל לינטרנרי ( מילנו ) - יונתן חפץ ( צרפת ) - שאול לוקייר (מקסיקו) - גל קציר ( בולגריה) - ענת פז (אוסטרליה) - אורי עמית (קנדה).
תמכה לאורך כל הדרך הרכזת שלנו : עדי!!
לשרה אטיאס וכל צוות המחלקה - ברכות מכל הלב על הובלת סמינר זה והדגש לשיפור מתמיד משנה לשנה.
 
במקביל לסמינר הסוכנותי, קיימנו יומיים של סמינר שליחים בדגש שומרי. הסמינר התקיים בחלקו הראשון בירושלים ובחלקו השני בגבעת חביבה.
נושאים: היסטוריה של השומר הצעיר (פרופסור אלי צור - זיקים)- תודה אלי! מוזיאון שומרי והמוסדות הלאומיים -דריו טייטלבאום, השומר הצעיר בארץ- איתי (מזכ"ל התנועה הישראלית) , ליאור לויתן על קהילת הבוגרים, צוות בכיר של חבצלת ומוסדותיה, דודו מיעד יערי, מאיה ממורשת , מוחמד דראושה מגבעת חביבה ואיתמר מקרן חבצלת פירטו על פעילות הגופים השונים!
הצטרפו לחלק זה שני שליחים נוספים: ישראל מאש שיוצא לשליחות בארגנטינה ומאור רוזנברג לשליחות באולבני.
צוות ההנהגה: דריו, עומר, אייל ודני נתנו סקירה על הפעילות ומטרות של התנועה בעולם.
תודה לצוות גבעת חביבה שפתח את הדלתות ואירח אותנו.
 
שנת הכשרה: חניכי שנת הכשרה חוו את ראשית המבצע כמו כולם בדאגה גדולה, הוריהם בחוץ לארץ דאגו עוד יותר. כמו לגבי כל התכניות, התאמנו את התכנית שלנו למקומות שנחשבים לשקטים יותר, ביטלנו מספר לא קטן של פעילויות וטיולים, כולל מחנה עם התנועה הישראלית, בחלק מהימים החניכים נשארו במבנה בו הם חיים בחיפה. קיימנו סדנאות עם אנשי מקצוע סביב המצב בארץ וההרגשה האישית של החניכים הייתה שקיבלו מקום להיפתח לדעות, פחדים, תחושות והיכרות עם מצבים חדשים.
קיבלנו סיוע ראוי ביותר ממסע, דרך כל המחלקות , אוזן קשבת ותגובות מהירות לכל פניה. תודה לצוות מסע ולליאור המקשרת שלנו!
נושא השתתפות במשימות ההתנדבותיות קיבל השנה מפנה, כשחלק מהחניכים מאוד מרוצים ממנו וחלק מאוד לא מרוצים ולא תמיד ממלאים את המשימה על הצד הטוב ביותר.
צוות המדריכים והרכזים, מנסים בכל דרך לחזק, לתמוך ולהקשיב, ולפעמים גם לכעוס על אי שיתוף פעולה או לקיחת צעד אחורה בצורה משתפת מצד החניכים.
כמובן שנושא זה, עם סיום פרק הקומונה יעלה לדיון בצוות המדריכים וההנהגה. נפיק מסקנות ונגבש הצעות לשינוי ושיפור.
 
קיימנו כהרגלנו, מספר ישיבות צוות, דיונים על תוכניות, עשינו פסק זמן ובדקנו את המשימות שקבענו לעצמנו לשנת 2014 , איך מתקדמים, ביצוע, מה יש לשפר, מה להוסיף.
בוטלו לא מעט תכניות והתקיימו כמעט יום יום ישיבות צוות טלפוניות כדי להחליט על תכניות של קבוצות בארץ. הצוות הדרומי שלנו חווה חוויות מלחמה, הצוות הצפוני שלנו תמך לפי יכולתו...
גם אנחנו לא היינו תמיד אחידים בדעות שלנו לגבי המצב בארץ ובעזה, גם כאן היו ויכוחים..... אבל ניתנה לכל אחד אפשרות להביע את דעותיו והשקפת עולמו, גם כשלא היינו בקונצנזוס.
בנימה זו אסיים איגרת זו .
 
אני פתוח לכל דעה כל עוד היא בנורמות הלגיטימיות, בנורמות המקובלות בחברה מתקדמת, גם ובמיוחד כשדעות אלו אינן קרובות לדעות שלי.
לא צריך לשתוק. לא צריך להשתיק.
מי שנולד כאן נולד בתקווה להתגייס לצבא שלום, מי שהגיע כמוני מחו"ל הגיע למדינה הזו עם חלום. לא נוותר על החלום שבגללו באנו.
לא יודע מתי - אבל כאן יהיה שלום!
 
חזק ואמץ
דניטו