עדכונים
אודות השומר הצעיר
השומר הצעיר הינה תנועת הנוער הציונית הראשונה בעם היהודי. התנועה הוקמה באירופה ב- 1913.
 
מראשיתה היתה לתנועה מגשימה אשר ראתה את יעודה בבניין חיים חדשים בארץ ישראל. מתוך כך רשמה לאורך השנים פרקים מפוארים בהיסטוריה של העם היהודי והמפעל הציוני: הקמת עשרות קיבוצים ברחבי הארץ ויישובם, קליטת עליה, הובלת המרד בגיטאות, הקמת הפלמ"ח וביסוס צה"ל, פיתוח תרבות יהודית-עברית חדשה בישראל וברחבי העולם, מאבק על השלום והצדק החברתי במדינה ובעיקר - חינוכם של מאות אלפי ילדים ובני נוער בארץ ובגולה, מאז ועד היום.
 
ברחבי העולם פועלת כיום תנועת השומר הצעיר ב-21 מדינות ועשרות קהילות, ומהווה בית חינוכי-ערכי לחניכיה הבאים מרקעים שונים ורבים בעולם היהודי. 

את תמצית השקפת העולם של תנועת השומר הצעיר ב-100 שנות קיומה ניתן למצוא במשפט היונק מההיסטוריה היהודית:"תיקון אדם - תיקון עולם".
 

 

היסטוריה
בשנת 1911 הקים צעיר יהודי בשם הנריק (צבי) שטרנר את ארגון הצופים היהודים הראשון בעיר לבוב שבגליציה. הארגון התבסס על קבוצות הילדים הצעירות בארגון צעירי ציון.
 
ב-1913 אימצו הצופים היהודים בגליציה את השם "השומר", בהשראת ארגון "השומר" בארץ ישראל. שנה זו הוכרזה מאוחר יותר כשנת היסוד של תנועת השומר הצעיר. "השומר" פנה בעיקר לילדים ובני נוער והתאפיין בפעילות צופית וציונית.
 

ב-1916, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, התאחדה בווינה תנועת "השומר" עם תנועה בשם "צעירי ציון". "צעירי ציון" היה ארגון שקם כבר ב-1903 עבור נוער הכיתות הגבוהות וסטודנטים. עיקר עיסוקם היה לימוד עברית ויידיש, לימוד שיטתי של תולדות היהודים ותורת הציונות, ידיעת הארץ, חגיגת החגים הלאומיים, אימון גופני, מקהלה וכד'. הגוף המאוחד נקרא תחילה "שומרים צעירי ציון" וב-1919 שונה שמו ל"השומר הצעיר".
 
הגל הגדול של קבוצות העלייה השומרית הראשונה הגיע ארצה ברובו כבר ב- 1920. בשלב הראשון היו הקבוצות מפוזרות, מחוסרות מבנה ארגוני אחיד ומשותף. רוב השומרים התרכזו בעבודות סלילת כבישים בתנאים קשים ובמקומות שוממים.
ב-1921, במחנה אוהלים על הכביש בין חיפה לעפולה, נוסד קיבוץ א' של השומר הצעיר. ב-1922 עלה הקיבוץ על הקרקע והיה לקיבוץ בית אלפא.
 
כעבור מספר שנים, ב- 1 באפריל 1927, הקימו ארבעה מקיבוצי השומר הצעיר את התנועה הקיבוצית הארצית תחת השם 'הקיבוץ הארצי השומר הצעיר'. הקיבוץ הארצי היווה תנועה וזרם פוליטי עצמאי בתוך ציבור הפועלים בארץ. את הקיבוץ הארצי הקימו ארבעה קיבוצים: עין שמר, מעברות, משמר העמק ומרחביה. אנשי התנועה שבארץ החליטו להשקיע את מאמציהם גם בהקמת תנועת נוער עצמאית ל"השומר הצעיר", ובשנת 1929 קמו שלושה קנים בחיפה, ברחובות ובמקווה ישראל.במקביל המשיך השומר הצעיר להרחיב את פעולתו ברחבי העולם. ראשית פעלה התנועה בפולין, אוסטריה, בברית המועצות, ברומניה, בליטא ובלטביה, ולאחר מכן התפשטה למדינות נוספות במערב אירופה, בצפון אפריקה ודרומה, בצפון אמריקה ובאמריקה הלטינית. בשנת 1924 התקיימה הוועידה העולמית הראשונה של תנועת השומר הצעיר בעיר דנציג (כיום גדנסק) שבפולין. הוועידה השנייה התקיימה בשנת 1927, אותה השנה בה נוסד בארץ-ישראל "הקיבוץ הארצי השומר הצעיר".
 
ערב מלחמת העולם השניה מנה השומר הצעיר ברחבי העולם ובארץ ישראל כ-70 אלף חניכים. במהלך מלחמת העולם והשואה לקחו חניכי השומר הצעיר חלק מרכזי במרידות, בלוחמת הפרטיזנים ובפעולות הצלה שונות ברחבי אירופה.
 
ביולי 1945, לאחר תום המלחמה, התקיימה על הכרמל ה"שומריה" הראשונה - מחנה ארצי של אלפי חניכים ושיא של פעילות צופית ותרבותית, שהפך מאז למסורת הנשמרת עד היום.
 
באירופה שלאחר המלחמה, נאסרה בתהליך הדרגתי פעילותו של השומר הצעיר על ידי המשטר הקומוניסיטי, עד שנפסקה לחלוטין במזרח אירופה. בשנות החמישים והשישים, עקב המתיחות בין ישראל לארצות ערב, נסגרו גם קיני התנועה בצפון אפריקה (אלג'יר, מרוקו וטוניסיה) ובמצרים. להבדיל, בשנת 1953 התחיל השומר הצעיר את פעילותו באוסטרליה, היבשת היחידה בה לא היתה לתנועה פעילות קודמת. בשנת 1958 התקיימה בישראל הועידה העולמית של תנועת השומר הצעיר - הועידה הראשונה לאחר המלחמה שהעידה על שיקומה מההריסות של התנועה העולמית. בראשית שנות ה-90, עם נפילת מסך הברזל, חזר השומר הצעיר לפעול במזרח אירופה וקינים פעילים הוקמו בהונגריה, בולגריה, אוקראינה ובלרוס.
 
בשנת 2008, לאחר מספר עשורים בהם לא נבחנה לעומקה הרלוונטיות האידיאולוגית של התנועה העולמית ולאור המשבר בתנועה הקיבוצית, התקיימה בקיבוץ חולית ועידה עולמית בה גובשה מחדש האידאולוגיה התנועתית. בוועידה זו נוסחו מחדש עשרת הדברות של התנועה, והיהדות ההומניסטית הוספה כאחת מאבני היסוד של הזהות התנועתית. בוועידה זו גם הרחיבה תנועת השומר הצעיר העולמי את אפשרויות ודרכי ההגשמה לבוגריה- בישראל ובקהילות היהודיות ברחבי העולם.
 

מאז ועידה זו נמצאת תנועת השומר הצעיר בתנופה גדולה, כאשר מספר החניכים גדל בהתמדה וקנים חדשים מתווספים, כולל במדינות בהן לא פעלה התנועה בעשרות השנים האחרונות. כיום פועל השומר הצעיר ב-21 מדינות ברחבי העולם. מחוץ לישראל פועלים 32 קינים והתנועה מהווה מסגרת חינוכית-ערכית לאלפי פעילים וחניכים.

סיכום
מראשיתה ועד ימינו, התוותה 'השומר הצעיר' שיטת חינוך ייחודית ומקורית. להיות 'שומר' או 'שומרת' לא היה תואר בלבד, אלא זהות שתבעה רבות מהחניך. בלב השיטה החינוכית של השומר הצעיר עומד החינוך לערכים. בימינו, באים ערכים אלה לידי ביטוי בחינוך לערכי הציונות, לצדק חברתי ולכינונה של מדינת רווחה, ליהדות הומניסטית, לשלום, לשוויון ולחיזוק ערכי הדמוקרטיה.